«تو یک جهانگردی» برنده‌ی پلاک طلای دوسالانه‌ی تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۲۱

هیئت داوران دوسالانه‌ی تصویرگری براتیسلاوا کتاب تو یک جهانگردی به تصویرگری غزل فتح‌الهی را برای دریافت پلاک طلا انتخاب کرد.

تو یک جهانگردی که غزل فتح‌الهی آن را به تصویر کشیده است، به نویسندگی شهرزاد شهرجردی توسط طوطی، کتاب کودک و نوجوان انتشارات فاطمی، منتشر شده است. این کتاب تصویری داستان برادر و خواهری جنگ‌زده را روایت می‌کند که برای زندگی بهتر مجبور به مهاجرت از سرزمینشان می‌شوند. سفر اجباری برادر و خواهر در این داستان به جهانگردی تشبیه شده است؛ آن‌ها در طول سفرشان با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شوند، اما امیدشان را از دست نمی‌دهند. افزایش امید، ترویج صلح،‌ نکوهش جنگ و درک پدیده‌ی مهاجرت از اهداف مهم این اثر برگزیده است.

تو یک جهانگردی تاکنون در رویدادهای مهمی از جمله دوسالانه‌ی Cow اوکراین، کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، دوسالانه‌ی نشان شیرازه و… به‌عنوان اثر منتخب شناخته شده و حالا برنده‌ی پلاک طلای یکی از مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک شده است.

دوسالانه‌ی تصویرگری براتیسلاوا یکی از قدیمی‌ترین رویدادهای بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک، در کنار جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن، از مهم‌ترین جوایز تصویرگری کتاب‌های کودک و نوجوان است. این رویداد از سال ۱۹۶۷ میلادی با پشتیبانی یونسکو و همکاری شعبه‌های ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در کشور اسلواکی برگزار می‌شود.

هدف مؤسسه‌ی BIBIANA و بنیان‌گذاران این دوسالانه فراهم کردن شرایطی برای ارزیابی و گسترش تصویرگری است. بر همین اساس بهترین آثار منتشرشده در دو سال گذشته به نمایش در می‌آیند و کارشناسان و داوران بین‌المللی از سراسر دنیا از میان آن‌ها آثار برگزیده را انتخاب می‌کنند.

«تو یک جهانگردی»، «جهان مال من است»، «خاله سوسکه»، «لی‌لی کجایی؟»، «به کرگدن بگو بره!» و «ماچوچه و کلاغ» از سوی هیئت داوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران به‌عنوان نمایندگان طوطی برای شرکت در مسابقه‌ی دوسالانه‌ی تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۲۱ انتخاب شده بودند.

گفتنی است که «مشت‌زن» اثر حسن موسوی جایزه‌ی بزرگ این دوسالانه در سال ۲۰۱۹ را از آن خود کرده بود.

نتایج داوری بیست‌وهشتمین دوره‌ی دوسالانه‌ی تصویرگری براتیسلاوا، ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱ (۲۳ مهر‌ماه) در قلعه‌ی قدیمی براتیسلاوا با برگزاری کنفرانس خبری اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
خانه
دسته‌بندی
0
سبدخرید
حساب‌کاربری
جست‌وجو