نامزدهای ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن در سال ۲۰۲۲ مشخص شدند

شورای کتاب کودک، جمشید خانیان را در بخش نویسندگی و پژمان رحیمی‌زاده را در بخش تصویرگری به‌عنوان نامزدهای ایرانی جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۲ به دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان معرفی کرد.

?️ جمشید خانیان، نویسنده‌ی کتاب «ادسون آرانتس دو ناسیمنتو و خرگوش هیمالیایی‌اش»، تاکنون موفق به دریافت جوایز و افتخارات بسیاری شده است. آثار خانیان به دلیل تاکید بر مسائلِ انسانِ امروز؛ همچون جنگ، مهاجرت، تبعیض، تنهایی و…، رسیدن به سبک نوشتاری خاص با تاکید بر فُرم، تکنیک، جنبه‌های زیبایی‌شناسانه‌ زبانِ روایت و توجه ویژه به شخصیت و همچنین برانگیختن کنجکاوی، پرسشگری و رشد تفکر انتقادی در مخاطبان تاثیر ماندگاری بر رشد ادبیات نوجوان گذاشته‌اند.

?️ پژمان رحیمی‌زاده، نویسنده و تصویرگر کتاب «خوابی پر از گوسفند»، برای بار دوم به عنوان نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن انتخاب شده است. رحیمی‌زاده در سال ۲۰۱۶ نیز نامزد دریافت جایزه اندرسن بود و در رقابت با تصویرگران مطرح جهان موفق شد به فهرست پنج تصویرگر برتر راه یابد.
قدرت او در روایتگری تصاویر، خلق آثار با بن‌مایه‌های فرهنگ ایرانی، هماهنگی هنرمندانه میان گونه‌های متنوع ادبی با سبک‌های تصویرگری، خلاقیت و مهارت بسیار در تکنیک و ترکیب‌بندی و طراحی، رسیدن به سبک شخصی و تداوم در خلق اثرِ با کیفیت در حوزه ادبیات کودک و درنهایت تربیت چند نسل از تصویرگران جوان برخی از دلایل انتخاب مجدد «رحیمی‌زاده» برای مهم‌ترین جایزه ادبیات کودک و نوجوان جهان است.

? جایزه هانس کریستین اندرسن که به نوبل کوچک معروف است هر دو سال یک‌بار به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر، برای یک‌عمر فعالیت حرفه‌ای در حوزه ادبیات کودک، از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان اهدا می‌شود. تداوم در تولید ادبیات کودک، خلق آثار بدیع، اصیل و هنرمندانه و داشتن سهمی پایدار در پیشبرد ادبیات کودک جهان از معیارهاى انتخاب نویسنده‌ها و تصویرگران است.

? برای این دو هنرمند عزیز آرزوی موفقیت می‌کنیم و امیدواریم همیشه راوی خبرهای خوش باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
خانه
دسته‌بندی
0
سبدخرید
حساب‌کاربری
جست‌وجو