«ندای مرداب» داستانی شیرین برای فهم و پذیرش تفاوت‌ها

کتاب «ندای مرداب» داستان زندگی کودکی است به نام بوریس. کودکی پرسش‌گر که برای یافتن پاسخ پرسش‌های‌اش فضای امن خانه را ترک می‌کند و در جست‌وجوی هویت گم‌شده‌اش خانواده جدیدی پیدا می‌کند اما در این فضای جدید، هم‌چنان پرسش‌هایش بی‌پاسخ می‌ماند.

بوریس هنگامی که کودک بود والدین‌اش او را در یک باتلاق یافتند. بوریس بزرگ شد و با وجود چشم‌های بزرگ‌اش مانند بقیه بچه‌ها بازی می‌کرد، غذا می‌خورد و به مدرسه می‌رفت. تا این‌که روزی باد با خود بویی آورد، یک بوی شور. بویی که با خود پرسش‌هایی بدون پاسخ را برای بوریس آورد. بوریس دیگر نمی‌دانست که آیا واقعا خوشحال است و آیا زندگی‌اش همان است که باید باشد؟ …

این پرسش‌ها بوریس را ناآرام و کلافه می‌کرد. او همیشه تشنه بود و دیگر نمی‌توانست شب‌ها راحت بخوابد. سرانجام بوریس تصمیم گرفت به دنبال بو برود؛ پس با دنیایی پرسش به سمت مرداب می‌رود و درپایان پاسخی را که دوست دارد پیدا می‌کند.

داوید کالی در این داستان نشان می‌دهد که از طرح پرسش‌های سخت واهمه‌ای ندارد. پرسش‌هایی فیلسوفانه. پرسش‌هایی  بدون پاسخ سرراست و مشخص.

کتاب «ندای مرداب» داستانی است شیرین برای فهم و پذیرش تفاوت‌ها. داستانی برای هر کودکی که احساس می‌کند نمی‌داند متعلق به کجاست. داستانی برای کسانی که حاضرند بهای سنگینی برای دانستن بپردازند. خواننده در این داستان با موجودی شاد و دوست‌داشتنی نیز آشنا می‌شود. با دوزیستی به نام axolotl.

تصویرهای کتاب در ترسیم فضای داستان به‌خوبی متن را همراهی می‌کند. این کتاب برای بلندخوانی مناسب است و قابلیت اجرای گفت‌وگویی فعال و مشارکتی را، در پیوند با موضوع‌های متنوع کتاب، دارد.

درباره نویسنده کتاب «ندای مرداب»:

داوید کالی (زاده ۱۹۷۲) نویسنده ایتالیایی سوئدی کتاب‌های تصویری و رمان‌های گرافیکی است. بیشتر کارهای کالی برای کودکان و نوجوانان است. داوید کالی در حال حاضر در ایتالیا زندگی می‌کند. او از نویسندگان موفق و نوآور اروپایی است و کارهایش به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. داوید کالی هم‌چنین با نام مستعار تارو می‌آزاوا (Taro Miyazawa) و دایکون (Daikon) می‌نویسد.

در ایران، از این نویسنده تاکنون کتاب‌های دشمن، مشق شبم را ننوشتم چون …، به مدرسه دیر رسیدم چون… و ماجرای باورنکردنی تابستان من منتشر شده است.

درباره تصویرگر کتاب «ندای مرداب»:

مارکو ساما در سال ۱۹۸۳ در ایتالیا متولد شد. او دانش‌آموخته رشته نقاشی از آکادمی هنرهای زیبا در کوئینو است و اکنون در همین آکادمی تدریس می‌کند. آثار هنری مارکو ساما برگزیده نمایشگاه کتاب بولونیا شده است.

گزیده‌هایی از کتاب

  • آن‌هایی که احساس می‌کنیم شبیه ما هستند، واقعا چه‌قدر به ما شباهت دارند؟ گفتنش سخت است.
  • آدم‌ها چه‌قدر باید شبیه ما باشند تا بتوانیم دوستشان داشته باشیم؟
  • برای این‌که همدیگر را دوست داشته باشیم، حتما باید شبیه هم باشیم؟
  • یعنی کسانی که شبیه ما هستند، همان‌هایی هستند که دوست‌شان داریم؟ و آیا آن‌ها هم ما را دوست دارند؟

ویکتوریا فاتحی
کتابک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
خانه
دسته‌بندی
0
سبدخرید
حساب‌کاربری
جست‌وجو