نامزدهای جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۲۴

شورای کتاب کودک، خرداد ماه گذشته نامزدهای منتخب خود برای دریافت جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۴ را معرفی کرد که نام دو پدیدآورنده‌ی کتاب‌های طوطی در میان آن‌ها قرار داشت.

در بخش تصویرگران؛ علیرضا گلدوزیان، تصویرگر کتاب «هزارهزار دانه انار»، به دلیل بیش از دو دهه فعالیت مستمر در تصویرگری کتاب کودک، تأثیر ماندگار و مهم در رشد ادبیات و تصویرگری کتاب کودک و نوجوان، راه یافتن آثارش به فهرست‌ها و نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی و همچنین کسب جوایز متعدد و نیز نقش برجسته در ارتقای سطح تصویرگری ادبیات کودک و نوجوان ایران، داشتن نگاه شخصی و متفاوت در هر یک از آثار، توانایی بازنمایی و طراحی طیف وسیعی از فرم‌ها، فضاها و شخصیت‌ها با الهام از هنرهای تصویری ایران و جهان، مهارت در خلق تصاویری قدرتمند، زیبا و تاثیرگذار و گسترده بودن موضوعات تصویرشده و حضور پررنگ و تأثیرگذار‌ در تربیت تصویرگران نسل جوان؛ نامزد دریافت جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن (آلما) شد.

 

در بخش ترویج خواندن؛ علی‌اصغر سیدآبادی، نویسنده‌ی کتاب «غول‌بوس‌کن حرفه‌ای» به دلیل ۳۳ سال‌ فعالیت مستمر و چشمگیر در ترویج کتابخوانی، ایده‌پردازی‌های نوآورانه و خلاقانه، گستردگی و تداوم فعالیت‌های تأثیرگذار در عرصه‌ی کتاب و کتابخوانی، نقش مؤثر در تشویق و ایجاد شور و شوق در عرصه‌ی ترویج کتابخوانی، طراحی و اجرای طرح‌های ملی و محلی ترویج کتابخوانی، ساخت کتابخانه‌های روستایی، تأسیس کتابفروشی و پشتیبانی از فعالیت‌های نهادهای ترویجی ایران نامزد دریافت جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن (آلما) شد. شایان ذکر است علی‌اصغر سیدآبادی یکی از نامزدهای شورای کتاب کودک برای دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) در سال ۲۰۲۳ نیز بود.

جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن به مناسبت بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده شده است. جایزه‌ی نقدی آلما به مقدار پنج میلیون کرون سوئد، به‌عنوان بزرگ‌ترین و گران‌ترین جایزه‌ی ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه‌ی بزرگ ادبیات پس از جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن- در جهان مطرح است.

 

کتاب «هزارهزار دانه انار» نوشته‌ی احمد اکبرپور در آینده‌ای نزدیک با همکاری موزه‌ی فرهنگ و عروسک ایران منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
خانه
دسته‌بندی
0
سبدخرید
حساب‌کاربری
جست‌وجو