چگونه بچه‌ها را برای رفتن به مدرسه آماده کنیم؟

چگونه بچه‌ها را برای رفتن به مدرسه آماده کنیم؟

 

قبل از شروع سال تحصیلی از مدرسه و کلاس بازدید کنید

این مهم است که بدانید فرزندتان در چه محیطی قرار است آموزش ببیند و یک سال را در آنجا سپری کند.

 

کتاب‌هایی درباره‌ی مدرسه برایشان بخوانید

داستان‌هایی که در مدرسه می‌گذرد یا در آن شخصیت اصلی برای اولین بار به مهدکودک و مدرسه می‌رود به کاهش اضطراب و افزایش اعتماد‌به‌نفس کودکان کمک می‌کند.

 

کتاب‌هایی با ماجراهای مدرسه‌ای

هیولای رنگ‌ها به مدرسه می‌رود

وقت قارقار

مدرسه‌ی حشرات باحال ۱و۲

پسر ته کلاس

پسرک و جادوی مری پاپینز

فیزیک لعنتی

ریاضیات لعنتی

 

درباره‌ی مدرسه، معلم‌ها، هم‌کلاسی‌ها و فعالیت‌هایشان با بچه‌ها حرف بزنید

به احساسات کودکان نسبت به مدرسه و اتفاق‌های آن پی ببرید. با آن‌ها صحبت کنید و نگرانی‌هایشان را درک کنید. این کار بخشی از فرایند یادگیری اجتماعی-هیجانی است.

 

باهم برای سال تحصیلی جدید هدف‌گذاری کنید

همان‌طور که بزرگ‌ترها برای هر سال یک هدف یا اهداف مشخصی را تعیین می‌کنند، بچه‌ها هم می‌توانند با کمک بزرگ‌ترها برای سال تحصیلی پیش‌رو هدف‌گذاری کنند و درباره‌ی آن صحبت کنند؛ مثلاً پرورش دوستی، مهربانی، پشتکار و…

 

مطالعه را تمرین کنید

برای کتابخانه‌ی کوچکتان یک گوشه‌ی دنج در نظر بگیرید و در طول تابستان تمرین مطالعه را شروع کنید. تلاش کنید کودکان گونه‌های مختلف ادبی را بشناسند و با انواع کتاب‌های مناسب آشنا شوند. یک دفتر و قلم برای مطالعه کنار بگذارید که کودکتان دریافتش از کتاب‌ها را در آن بنویسد یا نقاشی کند.

 

میان‌وعده‌هایی خوشمزه با یادداشت‌های بامزه

در کنار ناهار یا میان‌وعده برای زنگ تغذیه و تفریح، یادداشت‌هایی بامزه و خنده‌دار بگذارید که از کتاب‌ها انتخاب شده باشند؛ به‌ویژه کتاب‌های موردعلاقه‌اش.

 

خرید برای مدرسه

آیین خرید کردن نوشت‌افزار برای مدرسه، مراسمی جذاب برای بچه‌هاست. با او به خرید بروید و وسایلی که تهیه‌ی آن‌ها ضروری است را با مشورت خودش انتخاب کنید. در کنار آن می‌توانید یک یا چند کتاب به او هدیه بدهید؛ نیازی نیست که کتاب‌ها درباره‌ی مدرسه باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1