نامزدهای جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرین ۲۰۲۳ معرفی شدند

 

شورای کتاب کودک، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نامزدهای منتخب خود برای دریافت جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۳ در بخش‌های مختلف را اعلام کردند که نام چهار پدیدآورنده‌ی طوطی در این فهرست دیده می‌شود.

فرهاد حسن‌زاده نویسنده‌ی «چتری با پروانه‌های سفید»، «یک کار خیلی مهم» و «برف و آفتاب» به‌خاطر توجه جدی به جذابیت آثار خلق شده برای خواننده‌ی کودک و نوجوان، اهمیت دادن به تنوع سبک‌ها و مخاطب‌، طرح موضوع‌های جدید و به‌روز در داستان‏ها، خلق آثار ادبی در قالب‌های گوناگون و… از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در بخش نویسندگان نامزد دریافت این جایزه شده است.

احمد اکبرپور نویسنده‌ی «ازدواج با خورشید»، «من مترسکم ولی می‌ترسم» و مجموعه‌ی «داستان‌های بی‌پایان» به دلیل بهره بردن از دیدگاه‌های نو در روایت مانند شکستن سلسله مراتب قدرت و تغییر جایگاه فراتر به فروتر، پرداختن به کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه، خلق آثاری که موجب ارتقاء قدرت تفکر خلاق و انتقادی می‌شود و… از سوی شورای کتاب کودک در بخش نویسندگان نامزد دریافت این جایزه شده است.

رضا دالوند تصویرگر «تک‌خال»، «خوراک زرافه با سالاد لاک‌پشت»، «یک چیز سیاه»، «بین من و تو» و «غول‌بوس‌کن حرفه‌ای» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش تصویرگران نامزد دریافت این جایزه شده است.

علی‌اصغر سیدآبادی نویسنده‌ی «غول‌بوس‌کن حرفه‌ای» به دلیل ۳۳ سال‌ فعالیت مستمر و چشمگیر در ترویج کتابخوانی، ایده‌پردازی‌های نوآورانه و خلاقانه، گستردگی و تداوم فعالیت‌های تأثیرگذار در عرصه کتاب و کتابخوانی، نقش مؤثر در تشویق و ایجاد شور و شوق در عرصه ترویج کتابخوانی و… از سوی شورای کتاب کودک در بخش ترویج خواندن نامزد دریافت این جایزه شده است.

جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن به مناسبت بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده شده است. جایزه‌ی نقدی آلما به مقدار پنج میلیون کرون سوئد، به‌عنوان بزرگ‌ترین و گران‌ترین جایزه‌ی ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه‌ی بزرگ ادبیات – پس از جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن- در جهان مطرح است.

به پدیدآورندگان طوطی تبریک می‌گوییم و برایشان آرزوی موفقیت‌های روزافزون داریم.

کتاب‌های «غول‌بوس‌کن حرفه‌ای» و «بین من و تو» به‌زودی منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1