پنج عنوان از مجموعه‌ی «قصه‌هایی از ادبیات شفاهی ایران» منتشر شد

دختر نارنج و ترنج، خاله سوسکه، ماچوچه و کلاغ، موش گرسنه و نمکی، از مجموعه‌ی «قصه‌هایی از ادبیات شفاهی ایران» منتشر شد. این کتاب‌ها که بازنویسی ساده‌ی افسانه‌های ملی ایران هستند با استفاده از سبک‌ها و تکنیک‌های گوناگون تصویرگری و تأکید بر ساده بودن متن، تألیف شده‌اند.

ادبیات شفاهی، به‌ویژه افسانه های جن و پری، از جنبه‌های مختلفی مورد توجه قرار می‌گیرد؛ مانند مردم‌شناسی، زبان‌شناسی و به طور کلی در حوزه‌ی قصه‌پژوهی. اما پدر و مادرها، مربیان و مروجان کتاب‌خوانی بیشتر به تأثیر این افسانه‌ها و قصه‌ها بر کودکان علاقه‌مندند.

در میان تأثیرات گوناگون قصه‌ها می‌توان به نقش آن‌ها در انتقال میراث فرهنگی ادبی اشاره کرد که به تکوین و رشد هویت ملی و قومی یاری می‌رساند. از طرفی کودکان امروز در عصر دیجیتال زندگی می‌کنند، عصری که هر انسانی خواه ناخواه شهروندی جهانی است و در چنین وضعی بحث و اهمیت هویت ملی و قومی هم بیشتر می‌شود؛ نکته‌ای که هدف این مجموعه است.

برونو بتلهایم از روان‌شناسان و روان‌کاوان به‌نام جهان در مورد رشد روانی و هویت فردی کودکان معتقد است که هیچ چیز مهم‌تر از نفوذ پدر و مادر و مربیان و سپس میراث فرهنگی نیست.

آمادگی برای زندگی اجتماعی، رشد هویت فردی و درک مفهوم استقلال از اهداف گردآوری این مجموعه با تکیه بر تصاویر جذاب و متونی ساده و روان است.

دبیر این مجموعه فروغ‌الزمان جمالی است و اسدالله شعبانی، افسانه شعبان‌نژاد و محمدرضا شمس کار بازنویسی افسانه‌های این مجموعه را بر عهده داشته‌اند. مهکامه شعبانی، هدا حدادی، محمدحسین ماتک، غزاله بیگدلو و زهرا محمدنژاد، ‌تصویرگران این پنج جلد هستند.

 

عناوین مجموعه:

دختر نارنج و ترنج

بازنویسی: اسدالله شعبانی

تصویرگر: مهکامه شعبانی

 

 

 


خاله سوسکه

بازنویسی: محمدرضا شمس

تصویرگر: هدا حدادی

 

 

 

ماچوچه و کلاغ

بازنویسی: افسانه شعبان‌نژاد

تصویرگر: محمدحسین ماتک

 

 

 

موش گرسنه

بازنویسی: افسانه شعبان‌نژاد

تصویرگر: غزاله بیگدلو

 

 

 

نمکی

بازنویسی: محمدرضا شمس

تصویرگر: زهرا محمدنژاد

 

 

 

گروه سنی: بالای شش سال

قیمت هر جلد: ۳۸۰۰۰ تومان

به‌زودی پنج عنوان دیگر از این مجموعه (خاله پیرزن، عمو نوروز و پیرزن، کچل تنبل و دیو پخمه، نخودک و دیو کلک، ننه ماهی)  نیز منتشر خواهد شد.

02 دیدگاه

 1. پویا نویدی
  ۵ مهر ۱۳۹۹

  سلام
  چرا این مجموعه نسخه گالینگور ندارد. من تمام کتابهای طوطی را با جلد گالینگور گرفته ام .هم جذاب تر است و هم پردوام تر.

  پاسخ
  • ۷ مهر ۱۳۹۹

   سلام
   با توجه به افزایش هزینه‌های چاپ کتاب با جلد سخت و بالا رفتن قیمت آن برای مخاطبان، تا اطلاع ثانوی کتاب‌های طوطی فقط با جلد نرم منتشر خواهد شد.
   ممنون از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
خانه
دسته‌بندی
0
سبدخرید
حساب‌کاربری
جست‌وجو