ترجمه منتخب شورای ادبیات کودک کانادا روی پیشخان کتابفروشی‌ها

تهران- ایرنا– «قصه‌ یک سال مزخرف» عنوان کتابی است که در سال ۲۰۱۹ مهم‌ترین جایزه‌ شورای ادبیات کودک کانادا را برد، داستانی در قالب شعر آزاد که به غفلت، خیانت، بخشش و دوستی می‌پردازد.

قصه‌ یک سال مزخرف نوشته هتر اسمیت است که با ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی منتشر شده استاین کتاب یکی از نامزدهای نهایی جایزه‌ تی‌دی ادبیات کودک‌ونوجوان کاناداست. این جایزه هر ساله به شاخص‌ترین کتاب کودک‌ونوجوان، از نویسنده‌های کانادایی برای کودکان ۱ تا ۱۲ سال، اهدا می‌شود. این جایزه به کتابی اهدا می‌شود که امتیازی چشم‌گیر یا دستاوردی قابل‌توجه داشته باشد.

این کتاب پیش از این نیز جایزه‌ وینترست ۲۰۱۸ را از آن خود کرده بود.

اسمیت در این کتاب با استفاده از شخصیت‌های واقعی، خصلت‌های خوب و بد انسانی را با هم به تصویر می‌کشد. جت که یک سال فاجعه‌بار و تلخ را پشت سر گذاشته است، برای سپری کردن تعطیلات تابستان به خانه‌ ساحلی مادربزرگش می‌رود. او امید دارد که در آنجا همه‌ خاطرات بد گذشته را فراموش کند و به آرامش برسد اما رازی در دل دارد؛‌ رازی و خاطراتی از آن سال مزخرف که در ذهنش مرور می شوند و همچون سنگ های ساحلی صیقل میخورند…

پیک نیک در ساحل عنوان یکی از داستانک‌های شعرگونه این کتاب است:

صدای امواج،

فریادهای مرغ های دریایی،

قرچ قرچ چیپس.

ساندویچ های پنیر و سس گوجه فرنگی

با نان های سه گوشی که مادربزرگ خودش پخته بود

چای شیرین در فلاسکی نقره ای

و بیسکویت های شکلاتی

تمام چیزهایی که می دانستم

می توانستند مواد اولیه خاطره تابستانی شیرین بشوند.

کیوان عبیدی آشتیانی، مترجم کتاب که قبلا نیز آثاری چون رمان تحسین شده پسرک و جادوی مری‌پاپینز را ترجمه کرده، می‌گوید: «این داستان، قصه‌ آدم کوچولوهایی است که زود بزرگ می‌شوند و آدم بزرگ‌هایی که کوچولو می‌مانند. قصه‌ غفلت‌ها و اشتباهات. همه‌ ما اشتباه می‌کنیم، مگر نه؟».

قیمت این کتاب ۲۳۶ صفحه ای ۳۵ هزار تومان است و توسط بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی (طوطی) روانه بازار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
خانه
دسته‌بندی
0
سبدخرید
حساب‌کاربری
جست‌وجو