عیدی کتاب بدهید

عید امسال، نه مثل هر سال

فیاضی، مریم. عید امسال، نه مثل هر سال. تصویرگر: محبوبه یزدانی، چاپ نخست (۱۳۹۶)، تهران: فاطمی (کتاب طوطی)

 کتاب تصویری «عید امسال، نه مثل هر سال» به نویسندگی مریم فیاضی و تصویرسازی ساده و چشم نواز محبوبه یزدانی، توسط کتاب‌های طوطی (بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی) در ۳۲ صفحه و برای کودکان ۴ سال به   بالا منتشر شده است.

بچه‌گربه‌ها هر سال عید را کنار سفره‌ی هفت‌سین مادربزرگ بوده‌اند و عیدی گرفته‌اند، اما امسال با سال‌های دیگر کمی فرق دارد. قرار است امسال مادربزرگ پیش از سال نو، به دیدن نوه‌هایش بیاید. بچه‌ها می‌خواهند برایش هفت‌سین بچینند، آن ها دست به کار می­شوند تا سفره هفت­سین را آماده کنند. همه وسایل هفت‌سین را می‌خرند به جز سمنو. چون به هر مغازه‌ای که می‌روند می‌بینند سمنو تمام شده است. بله! دردسرها درست از همین‌جا آغاز می‌شوند…

این داستان، با بیان طنزآمیز، تلاش بچه گربه‌ها را برای ارائه‌ی کاری بی‌نقص نشان می‌دهد. آن‌ها همه‌ی تلاششان را می‌کنند که سفره‌ی هفت‌سینشان بی‌سمنو نباشد. چون سمنو برای مادربزرگ بسیار مهم است. در خلال این تلاش‌ها  کودکان با نمادها و مفاهیم هر یک از سین‌های سفره هفت­سین آشنا می‌شوند. طنز داستان وقتی اوج می‌گیرد که بچه گربه‌ها می‌فهمند عیدی امسال مادربزرگ با هدیه‌هایی که آنان در ذهن داشتند بسیار متفاوت است!

البته آن­ها امیدشان را از دست نمی‌دهند، چون مادربزرگ قرار است به سفر برود و می‌شود منتظر سوغاتی‌های هیجان‌انگیز ماند.

نویسنده و تصویرگر هماهنگ و هم‌نوا پیش رفته‌اند و موجزگویی نویسنده، در کنار تصویرهای شاد و خوش‌رنگ با تکنیک کلاژ، یک کتاب تصویری موفق را به مخاطبان کودک عرضه می‌کند. تصویرگر ذهنیت و آرزوهای کودکان را به‌خوبی به تصویر کشیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
خانه
دسته‌بندی
0
سبدخرید
حساب‌کاربری
جست‌وجو