سفر جادویی، به‌زودی منتشر می شود

سفر جادویی، به‌زودی منتشر می شود

 

سفر جادویی، داستان دختری است که جنگل و رودخانه را پشت سر می گذارد، پرواز می کند و دوست پیدا می کند. داستان بدون هیچ کلامی و به کمک تصاویر روایت می شود: دختری تنهاست و با مدادی جادویی، دری مخفی در اتاقش می کشد و پا در دنیایی شگفت‌انگیز و ماجراجویانه می گذارد تا از تنهایی و زندگی عادی و روزمره‌اش فرار کند. مداد قرمز رنگ، محدودیت‌های دختر را برمی دارد و برای او قایق، بالون و حتی قالیچه پرنده می کشد تا دخترک بتواند آزادانه پرواز کند و خیالش را پروبال دهد.

نویسنده و تصویرگر کتاب سفر جادویی، آرون بکر است که کتاب طوطی (بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی) با خرید کپی رایت اختصاصی، این کتاب را منتشر می کند.

ما در زمانه سرعت و تلفن هوشمند و توییتر زندگی می‌کنیم. همه‌چیز به‌سرعت میگذرد و کودکان نیز باید پابه‌پای این سرعت بزرگ شوند؛ بدون اینکه بتوانند با طبیعت و زیبایی هایش آشنا شوند. آن‌ها باید در دنیایی محصور با ابزارهای هوشمند الکترونیک کودکی کنند. آرون بکر، نویسنده و تصویرگر داستان، به ما یادآوری می کند که باید از روزمرگی ها فرار کرد، گاهی فقط به یک کتاب نیاز داریم و کمی تخیل و خیال‌پردازی.

تصویرگر برای دخترک هیچ تصویر دقیقی ارائه نکرده، همه نشانه‌های تصویری او عادی و معمولی است و بنابراین می‌تواند هرکسی باشد و کودکان به‌راحتی می‌توانند با کودک داستان همذات پنداری کنند.

در ابتدای داستان، اتاق دخترک خاکستری و ملال‌آور است اما به‌محض اینکه جادوی خیال پا به زندگی دخترک می‌گذارد، دنیایش رنگ می‌گیرد: جنگل سرسبز، فانوس‌های روشن و پرنور، قایق قرمز، آسمان آبی شفاف، برج و قلعه اسرارآمیز و آبراهه‌های مرموز و حتی پرنده بنفشی که در قفس زندانی است.

داستان آن‌قدر خیال‌پردازانه است که هرلحظه ماجرایی غیرقابل‌پیش‌بینی رخ می دهد و درست آنجا که به دخترک خوش می گذرد اتفاقی عجیب می‌افتد. در مسیر داستان، دختر، پرنده‌ای را نجات می دهد که همین پرنده نقشی مهم در داستان ایفا می کند.

آرون بکِر، با استفاده از رنگ‌های درخشان، کودکی معمولی را به سفری استثنایی با ماجراهای هیجان‌انگیز می‌برد. کتاب تصویری بدون کلام سفر جادویی را می‌توان به‌دفعات دید و در دنیای تخیل شگفت‌انگیز آن سفری منحصربه‌فرد را تجربه کرد. بکر درباره تجربه‌اش از تصویرگری این کتاب می گوید: «من تاکنون چندین سفر به‌یادماندنی داشته‌ام؛ روستاهای ناشناخته ژاپن و شرق آفریقا را دیده‌ام و پای پیاده به سوئد سفر کردم؛ اما تاکنون مقصد موردعلاقه من تخیلم بوده است، دریچه‌های مخفی و فانوس‌های جادویی…»

این کتاب خیال‌پردازانه برای کودکان بالای ۶ سال مناسب است؛ هرچند تصاویر جادویی کتاب برای همه جذاب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1